• +421 905 485 153
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Pon - Ned 08.00 - 20.00 hod.
  • Bambusové zubné kefky

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Ak ste ako väčšina zaneprázdnených ľudí, ráno nestíhate a večer ste už príliš unavený na to, aby ste čisteniu zubov venovali dostatočnú pozornosť. Urobíte pár ťahov zubnou kefkou, vypláchnete ústa a rýchlo do práce alebo do postele. Raz za čas to samozrejme nevadí. Ale čo ak to tak robíte každý deň? Potom ste umývanie zubov odflákli už: váš vek x 365 x 2 = (približne) veľmi veľa krát! Ak sa chcete vyhnúť zubárovi oblúkom a tešiť sa zo zdravých a krásnych zubov, mali by ste ich čistenie brať vážne. Zabudnite na všetky otravné a zdĺhavé postupy, ktoré vás pravdepodobne učili. Žiadne zásady typu “aspoň dve minúty” či “po každom jedle”. Tu sa naučíte, ako to robiť správne a zároveň efektívne. Ak vás umývanie zubov nebaví, týchto pár tipov vás určite poteší.

Stačí raz denne (ale poriadne)

Keď máte čistenie zubov zaradené v rozvrhu ráno aj večer, určite tým nič nepokazíte. Pre zdravý chrup však stačí použiť zubnú kefku raz za deň. Ale pozor! Dôležité je očistiť každú, naozaj každú plôšku zubov. Môžete si ich umývať hoci aj 5x denne, ak ale nejaké miesto vynecháte, nič vám to nepomôže. Prečo? Počas dňa nám na zuboch ostávajú zvyšky jedla, ktoré majú rady baktérie v našich ústach. Začnú ich pomaly rozkladať a premieňať na kyseliny a iné látky, ktoré škodia zubom. Vzniká zubný povlak a ukladá sa práve na miestach, ktoré pri čistení obchádzame - okolo ďasien alebo medzi zubami. Ak sa ho nezbavíme, po 24 hodinách začne našim zubom škodiť! Začína to bielymi škvrnami a končí zubným kazom... Takže nemusíte mať výčitky, ak si dnes stihnete umyť zuby iba raz. Dajte si však pozor, aby ste to urobili dôkladne.

Šetrite si energiu

Na rozdiel od špinavého riadu, zuby “drhnutím” lepšie nevyčistíte. Práve naopak, môžete tým škodiť zubným krčkom a ďasnám. S tým súvisí aj výber zubnej kefky. Neplatí, že čím tvrdšiu kefku použijete, tým čistejšie budú vaše zuby. Poddajnejšie štetinky totiž lepšie vyčistia rôzne nepravidelnosti na zuboch. Šetrite svoje ďasná (aj energiu) a umývajte si zuby len jemným tlakom s krúživými pohybmi.

Neumývajte si zuby po jedle

Už sme si povedali, že zuby si stačí čistiť raz za deň. Umývať si ich po každom jedle dokonca nie je iba zbytočné, ale môže byť aj škodlivé! Ako je to možné? Kyseliny totiž ničia zubnú sklovinu. A práve po jedle nám pH v ústach klesá a sliny majú vyšší obsah kyslých látok. Takže keď hneď po obede vezmete do ruky zubnú kefku a začnete si ňou čistiť zuby, v podstate si po sklovine rozotierate nebezpečné kyseliny. Čo s tým? Existuje niekoľko možností. Môžete počkať 20 minút, kým sa pH v ústach upraví. Alebo si najskôr vypláchnite ústa vodou, zbavíte sa tak kyselín a môžete si zuby bezpečne vyčistiť. A odporúčanie pre tých lenivejších - zuby si po jedle vôbec neumývajte.

Nemíňajte toľko zubnej pasty

Menej je niekedy viac, a to platí aj v prípade zubnej pasty. Aj keď sa vám môže zdať, že čím viac jej použijete, tým čistejšie budú vaše zuby, nie je to pravda. Ideálne je množstvo o veľkosti hrášku. Vaše zuby budú rovnako čisté a k tomu vám zubná pasta vydrží dlhšie (takže si ušetríte cestu do obchodu).  A aká značka je najlepšia? Ak chcete mať čisté a zdravé zuby, značka zubnej pasty naozaj nerozhoduje. Dôležité je umývať si s ňou zuby správne. 

Kvôli krvácaniu ďasien nemusíte ísť hneď k zubárovi

Vedeli ste, že krvácanie ďasien môže niekedy znamenať, že ste si zuby začali čistiť správne? Celé to začína vtedy, keď vám na zuboch zostane škodlivý zubný povlak. Začne hrubnúť, ďasno je červenšie a hrozí zubný kaz. Čo s tým? Aby ste povlak odstránili, musíte zubnú kefku dobre pritlačiť a vyčistiť každú plôšku. To ale môže byť bolestivé a nepríjemné. A opuchnuté ďasno vám začne krvácať. Mnoho ľudí sa toho zľakne, a tak zubnú kefku radšej veľmi na zuby nepritláčajú. To je ale to najhoršie, čo môžete spraviť. Povlak zostáva na zube a celý stav sa ešte zhoršuje. Najlepším riešením je nevzdávať sa. Čím viac ďasno krváca, tým musí byť čistenie dôkladnejšie. Iba tak sa zbavíte nebezpečného povlaku a po niekoľkých dňoch krvácanie ďasien prestane. Samozrejme, ak sa tak nestane, určite sa poraďte so svojím zubárom! Čistenie zubov nemusí byť ani zložité, ani otravné. Teraz už viete, ako na to.