• +421 905 485 153
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Pon - Ned 08.00 - 20.00 hod.
  • Bambusové zubné kefky

Zdravá dentálna hygiena

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Čistenie zubov nás sprevádza odmalička, no aj napriek tomu si ich mnohí z nás stále čistia nesprávne. Preto by sme okrem zubného lekára mali pravidelne absolvovať aj zubnú hygienu, kde nás naučia, ako si čistiť zuby a starať sa o celú ústnu dutinu. Predídeme tak vzniku zubného kazu, zápalu ďasien či parodontitíde.

V dnešnej modernej dobe si nevieme predstaviť život bez každodennej hygieny. Pravidelné sprchovanie, umývanie rúk, vlasov a celého tela. Používame pri tom čo najkvalitnejšie mydlá a prípravky. Dbáme na časté a pravidelné umývanie rúk, vykonávanie rannej a večernej toalety. Zdalo by sa, že v otázke hygieny máme jasno.

A predsa. Značné množstvo populácie nemá dostatok informácii a vedomostí ako vykonávať hygienu dutiny ústnej.** Ústna hygiena by mala byť neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, každodennej starostlivosti o naše telo.


Čo sa skrýva pod pojmom „dentálna hygiena“?
Dentálna hygiena je účinná liečebno**-preventívna metóda** modernej stomatológie, ktorá vedie k zachovaniu vlastných zubov v ústach po celý život. Zabraňuje vzniku ochorení na tkanivách dutiny ústnej, je to vlastne prevencia týchto ochorení. Ide o najlacnešiu a najúčinnejšiu prevenciu ochorení v dutine ústnej.

Čo je cieľom dentálnej hygieny?
Jej cieľom je zabrániť poškodeniu tvrdých zubných tkanív – vzniku kazu, zabrániť vzniku zápalu na tkanivách závesného aparátu zubov (parodonte) – zápalu ďasien (gingivitíde), zápalu parodontu – parodontitíde a udržať terapeutický výsledok po liečbe tvrdých a mäkkých tkanív Najčastejšou príčinou vzniku chorôb tvrdých a mäkkých zubných tkanív je povlak. Je príčinou vzniku zubného kazu a zápalových ochorení celého závesného aparátu zubov.

V povlaku sa ukladajú baktérie a pri nedostatočnom odstraňovaní povlaku sa baktérie v povlaku hromadia a môžu vyvolať zápalové ochorenie ďasien a zubné kazy. Čítajte viac o zubnom kaze. Trendom dnešnej doby je pravidelná návšteva dentálnej hygieny, ktorej cieľom je vytvoriť predpoklady na to, aby sme mohli vykonávať zubnú hygienu aj sami doma. 20. marec je venovaný Svetovému dňu ústneho zdravia. Podľa štatistík, iba 60 percent ľudí na svete má dostupnú zdravotnú starostlivosť o ústne zdravie. Nezabúdajte teda na svoje ústa a zuby a venujte im dostatočnú pozornosť.

Individuálna dentálna hygiena
Individuálna dentálna hygiena je súčasťou celkovej osobnej hygieny každého človeka vykonávaná v priebehu dňa – individuálne, cieľom individuálnej dentálnej hygieny je:  odstránenie zvyškov potravy, ktoré je možné odstrániť rôznymi spôsobmi - zubnou kefkou a zubnou pastou, pomôckami na čistenie medzizubných priestorov, ústnou vodou, žuvačkou, ktorá tiež stimuluje tvorbu slín a samoočisťovanie pohybmi mäkkých tkanív odstránenie povlaku – kontrola povlaku . Zubný mikrobiálny povlak je možné odstrániť len mechanicky pomôckami pre ústnu hygienu - zubnou kefkou, pomôckami na čistenie medzizubných priestorov, pomôckami na čistenie zubných náhrad, chemickými prostriedkami – len na ovplyvňovanie tvorby povlaku.